چگونه درباره یک موضوع فارسی، مقاله انگلیسی جدید پیدا کنیم؟

آشنایی با ساینس دایرکت

 

بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی با مشکل یافتن مقالات مواجه هستند و اصولا نمی دانند از چه راهی باید به دنبال مقاله لاتین یا فارسی مورد نظر خود بگردند.

البته مساله بسار مهم در این زمینه صبر و حوصله و پشتکار دانشجو است که می تواند او را به بهترین منبع و ماخذ رهنمون سازد.

ابتدا باید بدانیم که آنچه در اینترنت یافت می شود و البته به صورت رایگان نیز هست اغلب در جهت راهنمایی و دادن سرنخ به ما هستند و نباید انتظار داشته باشیم تمام آنچه را که لازم داریم در اینترنت بیابیم اما میتوان سرنخهای بسیار خوبی در اینترنت بدست آورد.

 

 گاهی بنا به درخواست استاد و یا برای انجام یک مقاله نیاز دارید که چند مقاله لاتین درباره موضوع مورد نظر خود را در اینترنت بیابید. البته عده ای از اساتید بخاطر سهولت کار شما تعدادی از کلیدواژه های لاتین را به شما میدهند اما گاهی اوقات نیز هیچ چیز در دست ندارید.

گاهی اوقات کار از این هم سخت تر می شود و استاد اصرار دارد که حتما مقالات شما باید مربوط به سالهای اخیر باشند. و دنبال این هستند که ایده های جدید را از این مقالات بگیرند تا دانشجو روی روش ها و ایده های جدید کار کند، تا بتوانند در همان مجلات، ایده بهینه شده و کار تحقیقاتی را با شما دانشجوی تحصیلات تکمیلی چاپ کنند.

این در مورد استادهایی صادق است که در لبه علم، روزگار می گذرانند و تمایل دارند که فقط کارها و ایده های جدید را تجربه کنند. اما بنابر تجربه گاه ایده هایی از مقالات بسیار قدیمی هم یافت می شوند. ایده هایی که به علت عدم اقبال جامعه علمی آن روز عقیم مانده اند اما در حال حاضر میتوان با اندکی تغییر و شرح و بسط ایده ی بسیار نو و جدیدی را از خلال آنها استخراج نمود.

در این قسمت هم شما به زودی یاد خواهید گرفت که چگونه سریع مطالب را جستجو کرده و به نتیجه برسید.

 

به مثال ذیل توجه فرمایید:

ما یک مقاله انگلیسی در مورد بررسی اثرات زلزله رو خطوط لوله نفت و نقش آن در آسیب های اجتماعی می خواهیم بیابیم.

و یا

جستجوی مقاله ای برای پایان نامه ای با عنوان "توسعه فضای شهری با محوریت گردشگری پایدار"

در این موارد توصیه می شود که به شکل ذیل عمل فرمایید:

 

1- یافتن کلمات تخصصی به لاتین

قبل از هر چیز، کلمات عنوانی را که دارید، به لاتین پیدا کنید. توجه ! عنوان را ترجمه نکنید. تنها کلمات کلیدی عنوان فارسی را به لاتین پیدا کنید. مستحضر باشید که کلمات تخصصی هستند و نباید اشتباه کنید. استاد راهنما بهترین فرد برای راهنمایی شما در این ترجمه خواهد بود و از ایشان بخواهید در این هنگام کمک شما باشد.

یادتان باشد برای یک نتیجه خوب در جستجو شما نبایستی جمله و عبارت را سرچ کنید. فقط کلمه! این هنر شماست که بعد از پیدا شدن نتیجه جستجو ببینید:

•          کدام عنوان مقاله مرتبط با عنوان کار شماست.

•          اگر مقاله ای نزدیک با موضوع تان پیدا کردید، سریعا  روی مجله مربوطه تمرکز کنید، شاید مقاله های دیگری هم داشته باشد. و سرچ خود را به آن مجله اختصاص دهید.

•          این هنر شماست که وقتی یک کلمه نتیجه نمی دهد بتوانید از ترکیب دو کلمه به هدف خود برسید.

•          اگر یک کلمه خاص جواب نداد، سرچ را با کلمه دیگری ادامه دهید.

•          چکیده مقالات را بخوانید، شاید مرتبط بود!

•          های لایت های مقالات (قسمت های برگزیده مقاله) که امروزه کنار نتایج جستجو می آید هم می تواند کمک کند.

•          و اگر یک پایگاه مثل ساینس دایرکت برای هدف شما مناسب نیست و نتایج خوبی نمایش نمی دهد، پایگاه را عوض کنید و مثلا بروید سراغ اشپرینگر و یا آی تریپل ای و صدها پایگاه دیگر.

 

پس جستجو را کلمه به کلمه انجام دهید.

برای اینکار می توانید از آدرس زیر برای ترجمه کلمات خود استفاده کنید:

 http://translate.google.com

اشتباهی که بسیاری از دانشجویان در این قسمت مرتکب می شوند آن است که کل عبارت تحقیق خود را سرچ می کنند و گمان میکنند با این کار به نتایج بهتری دست می یابند در حالیکه اساس جستجو بر مبنای کلید واژه هاست و نه جمله کامل و عنوان چند کلمه ای.

 

2- موتورهای جستجو

حالا که کلمات تخصصی را به لاتین می دانید، باید به دنبال یه موتور جستجوی خوب برای پیدا کردن مقاله باشید.

باید در موتورهای جستجو، کلمات تخصصی را جستجو کنید.

 

گوگل اسکالر

توصیه من استفاده از موتورهای جستجویی چون google scholar هست.

که لینک آن در ادامه آمده است: http://scholar.google.com

 

موتور جستجوی پایگاه ساینس دایرکت

یا استفاده از موتور جستجوی sciencedirect با لینک: http://www.sciencedirect.com

میتوانید به راحتی با تعداد زیادی مجله مرتبط با زمینه کاری خودآشنا شوید.

برای اینکه با شیوه چگونگی جستجو در ساینس دایرکت آشنا بشوید، چند تصویر نمونه در ادمه آمده است:

در تصویر زیر می تونید آدرس سایت، محل های جستجوی نام نویسندگان، فیلد و حوزه کاری، نام ژورنال را ببینید.

 

من با کلمه ساده agriculture جستجو را در باکس حوزه کاری و موضوع (فیلد)  انجام دادم. در حاشیه سمت چپ نشان داده شده است 431 هزار مورد پیدا شده. درست زیر آن باکسی هست که میتوانید در موارد پیدا شده باز هم جستجو کنید! حتی با گزینه های محدود کننده limit و ... می تونید جستجو را منحصر به مجله، کتاب و کارهای مرجع کنید. پایینش حتی گزینه هایی برای محدود کردن موارد پیدا شده به سال خاصی که مد نظر شما هست نیز وجود دارد! 

توجه : تمام باکس هایی که علامت زده شده است کاربردی هستند و باید بتوانید از آنها در کار خود استفاده کنید تا سریع به نتیجه برسید.

ضمنا می توانید نتیجه سرچ را ذخیره کنید. آیا گزینه ذخیره را می توانید در عکس زیر پیدا کنید؟

 

در باکسی که در تصویر زیر نشان داده شده است نیز دو گزینه وجود دارد. می توانید برای مرتب کردن نتایج بر حسب سال از آن استفاده نمایید.

 

در نهایت، با عنوان مقالات و چکیده مقاله ای که در جستجو پیدا می شود، تقریبا می توانید تشخیص بدید که کدام مقالات با موضوع مورد نظر شما بیشتر مرتبط هستند. و اگر به مقالات دسترسی نداشتید، می توانید در فرصت طلایی سفارش بدهید تا کارشناسان فرصت طلایی برای شما فراهم کنند. به امید اینکه این پست  برای شما مفید باشد لطفا نظرات خود را ذکر فرمایید.

 


 

حال چنانچه درباره موضوع فوق سوالی دارید می توانید با ما تماس حاصل فرمایید(02122985680)

ضمنا چنانچه علاقمند به دریافت مطالب جدید سایت هستید ایمیل خود را در خبرنامه سایت وارد نمایید. سایت "فرصت طلایی" روزانه به روزآوری می گردد و مطالب جدیدی به تمام قسمتهای آن اضافه می گردد.

9 Apr 2019